Back to Blog

İnternet üzerinden nasıl satış yapılır?

İnternet modern çağın yaşam biçimini şekillendiren hayatımızın merkezindeki iletişim metodudur. Tabii interneti yalnızca bir iletişim alt yapısı olarak düşünmek doğru olmaz. Zira mevcut şartlar altında, iletişim internetin temeli olmakla birlikte fonksiyonlarından yalnızca bir tanesidir. Günümüzde iş dünyasından, kamu sistemine kadar hemen her türlü dökümantasyon alt yapısı ve elbette ticaret dünyası internet üzerine kuruludur. Bir ihtiyacımız olduğunda eskiden satı sayfalara veya bir bilene danışıyor iken, bugün kimseye ihtiyacımız yok. Kişisel bilgisayarlarımız ve akıllı telefonlarımız ile dünyanın öteki ucuna bağlanıp, ihtiyaçlarımızı uluslararası düzeyde dahi karşılayabiliyoruz. Elbette bu internet üzerinde muazzam bir satış ağının ortaya çıkması sonucunu doğuruyor. İnternetin ilk dönemlerinde statik web siteleri yalnızca katalog maksatlı kullanılıyorken, günümüzde dinamik ve interaktif web siteleri kullanılmakta ve e-ticaret bu sayede son derece kullanışlı bir platform haline gelmektedir. Tabii e-ticaret yapabilmek, yani internet üzerinde satış yapabilmek için bazı araçlara ve alt yapıya ihtiyacınız olacaktır.

E-ticaret Platformu Kurmak

İnternetten satış yapabilmek için elbette bir yazılım ve donanım zeminine ihtiyacınız var. Burada donanımdan kastımız elbette web barındırma hizmeti; yani hostingdir. Sektörde faaliyet gösteren hosting firmalarından sunucu kiralama veya klasik web barındırma hizmeti alabilirsiniz. Tabii e-ticaret sitelerinin gereksinimleri gereği, bazı ek yapılandırma araçlarına ve daha güçlü bir alt yapıya ihtiyacınız olacaktır. Bu sistemin üzerine Opencart alt yapısını entegre ederek uygun maliyetlerle çözüme ulaşabilir, dünyanın en çok tercih edilen içerik yönetim sistemi olan WordPress alt yapısını E-Ticaret platformunuz için tercih edebilirsiniz. Bundan sonrası Hedef Kitle belirlemek, uygun ürünleri tedarik ederek satışa başlamak olacaktır. İstanbul’da internet alışverişi en çok Bakırköy ve Kadıköy’de yapılmaktadır. Mesela bu bölgelere hızlı teslimat yapan bir e-ticaret sitesi yapabilir , butik bir kadın aksesuar mağazası , parti malzemeleri ve süsleri satan bir e-ticaret sitesi veya restoranınızın sitesini bir e-ticaret platformuna dönüştürebilirsiniz. Bu noktada fikrin babası siz olacaksınız.

En çok merak edilen husus ise e-ticaret platformlarından nasıl tahsilat yapıldığı ve güvenliğin nasıl sağlandığıdır. Bu noktada web yazılımları ve güvenlik sertifikası şirketleri ile birlikte bankaların alt yapıları size yardımcı olmaktadır. E-ticaret sitenizi Opencart ile kurabilir,Wordpress eklentileri ile E-Ticaret sitesi inşa edebilirsiniz. Bu yazılımların tamamı güvenlik sertifikası eklenmesi için uygun zemini sunarlar. Lakin bu sistemin kurulumu bir uzmanlık gerektireceğinden kendiniz yapmak yerine uzmanlardan destek almanız daha doğru olacaktır. Türkiye’deki Hedef Kitle için e-ticaret alışkanlıkları henüz tam olarak yerleşmemiş olduğundan güvenlik konusunda detaylı sorgulamalar yaparlar. Bu nedenle sisteminizi çok güçlü kurmanız gerekir. Kaldı ki bankalar da sanal pos uygulamalarını her siteye vermezler.

Öncelikle, Bakırköy veya Kadıköy; İstanbul’un neresi size uygunsa bir bankada ticari hesap açtırmalı ve sanal pos başvurusunda bulunmalısınız. Bankalar sizin ticari siciliniz itibariyle sanal pos almanıza engel bir durum olmadığını onaylarsa, sürecin teknik boyutu başlar. Siteniz banka tarafından incelenir, SSL ve sabit ipleri doğrulandıktan sonra, entegrasyon API kodları tarafınıza iletilir. Bu noktada bir yazılımcıya ihtiyacınız olacaktır, zira bu alt yapının kurulumu problem olabilir. Siz kodları yerleştirdikten sonra test çalışması başlar ve işlem tamamlanır. Tabii bunun dışında ödeme aracı firmalarından da ödeme kabul edebilirsiniz. Bunun için bu firmalarla anlaşma yapmanız gerekecektir. Süreçler tamamlandıktan sonra yapılacak alışverişlerin bedelleri, hesabınıza ilgili kurumla yapacağınız anlaşmada belirtilen valöre uygun biçimde yapılacaktır.

Opencart,Wordpress veya tamamen özgün e-ticaret yazılımları kullanarak hemen E-Ticaret sitesi açmak ve Hedef Kitle profilinize uygun ürünlerin satışına başlamak için bizi arayabilirsiniz.Bakırköy ve Kadıköy başta olmak üzere tüm İstanbul ve Türkiye’nin her yerinde hizmetinizdeyiz.

Share this post

Back to Blog